Anasayfa » Haber » Zeytin Dalı Harekatı’na katılan askerlerin kaçı “profesyonel”?
Zeytin Dalı Harekatı’na katılan askerlerin kaçı “profesyonel”?

Zeytin Dalı Harekatı’na katılan askerlerin kaçı “profesyonel”?

Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili çok önemli bir bilgi ortaya çıktı

Zeytin Dalı Harekatı'na katılan askerlerin kaçı "profesyonel"?

Türk ordusu çağın gereklerine ve küresel gelişmelere uygun olarak ‘profesyonel ordu’ olma yolunda ilerlerken, Türkiye’nin, 2023 yılında tamamen profesyonel askerliğe geçmesi bekleniyor.

Afrin’de kritik bir operasyon gerçekleştiren Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 2023 projeksiyonunun temelini de profesyonel ordu oluşturuyor.

TSK’nın geleceğe yönelik temel hedefi, beka kabiliyeti ve muharebe gücü yüksek, teknoloji, bilgi ve eğitim üstünlüğüne sahip, her ortam ve şartta görev yapabilen, personeli eğitimli bir orduya sahip olmak…

Azami ölçüde milli sanayiye dayanan silah gücü ve dış unsurlara bağımlı olmadan harekât icra edebilecek kuvvet yapısı da hedefler arasında…

Bu kapsamda, Zeytin Dalı Harekatı konusunda da önemli bir bilgi ortaya çıktı. Operasyona katılan askerlerin popülasyonu konusunda Genelkurmay’dan bilgi alan Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Afrin’deki askerlerin tümünün “profesyonel asker” olduğunu açıkladı.

İşte o köşe yazısı;

HEPSİ PROFESYONEL ASKER

MERAK ettiğim bir şeyi öğrenmek için dün Genelkurmay’ı aradım.

Suriye’deki PKK varlığına yönelik harekâtta yer alan askerlerimizin ne kadarının “profesyonel asker”, ne kadarının ise zorunlu askerlik görevi için silah altına alınan erlerden oluştuğunu öğrenmek için.

Genelkurmay’dan gelen bilgi şu oldu:

“Bölgedeki askeri varlığımız hakkında sayısal bir bilgi vermemiz mümkün değil. Gerektiği kadar askerimiz harekât alanına sevk edildi.”

Sayısal değil oransal bilgi istediğimi söylediğim zaman aldığım yanıt ise içimi bir nebze olsun rahatlattı:

“Sınır ötesinde gerçekleştirilen harekâta katılan birliklerimizin tamamı profesyonel askerlerden oluşmaktadır.”

Diyeceksiniz ki: “Onlar bu ülkenin evladı değil mi?”

Evladı elbet.

Onların kılına zarar gelmesi, içimizi yakar.

Rahatlamamın sebebi o değil.

En azından “askerliği meslek olarak seçmiş, bunun eğitimini yıllardır almış, görevlerinin risklerini bilerek bu mesleği tercih etmiş ve iyi eğitimleri nedeniyle riski en aza indirme donanımına sahip” askerlerimiz orada.

Bir önceki yazımız olan BEDELLİ GELİRLERİ NEREYE GİDİYOR, NE İŞE YARIYOR İŞTE ORDUMUZUN DURUMU başlıklı makalemizde Almanya, TSK Orta Doğu ve Türkiye hakkında bilgiler verilmektedir.

Kullanıcı Oyu:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yazar Hakkında: admin
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | interaktifplus