Anasayfa » Haber » Yurtdışında Yaşayanları Üzecek Bedelli Gelişmesi
Yurtdışında Yaşayanları Üzecek Bedelli Gelişmesi

Yurtdışında Yaşayanları Üzecek Bedelli Gelişmesi

Ülkemizde sayısı yüzbinleri geçen vatandaşlarımızın ve ailelerinin merakla beklediği bedelli konusunda yurt dışından olumsuz bir yasa tasarısı geliyor. Şüphesiz bu durum yurt dışında yaşayan vatandaşların oldukça canını sıkacak.

Hollanda savunma bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Türkiye’de bedelli yapma talebinde bulunan çifte vatandaşlığa sahip kişilere verilecek olan kredinin kaldırılması yönünde kanun tasarısı meclise verildi.

Aşırı Sağcı Özgürlük Partisi (PVV) tarafından sunulan öneriyi meclisde çoğunluğun desteklediği ise biliniyor. Hollanda Savunma Bakanlığı Sözcüsü ise kredide iptal için sendikalardan da onay alınmasının zorunlu olduğu ve bu konuda görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

BBC Türkçe’de yayın yapan Yusuf Özkan’ın haberine göre ise, Hollanda Savunma Bakanlığı, Türkiye’deki askerlik görevini bedelli olarak yapmayı isteyen her iki ülke vatandaşlığa sahip olan kişilere 6 bin avro tutarına kadar kredi veriliyor.  Bu karar her iki ülke pasaportlu kişilerin Türkiye’deki askerlik zorunluluğundan etkilenmemesi amacıyla yine Hollanda Meclisi tarafından alınmıştı.Türkiye’de ise yurt dışında yaşayan vatandaşlardan bin euro bedelli ücreti alınıyor. Meclis görüşmeleri ve sendika ile uzlaşma sağlanarak bu desteğin kaldırılması bekleniyor.

Kullanıcı Oyu:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yazar Hakkında: admin
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | interaktifplus