Anasayfa » Haber » Twitter Sarsıldı! #Bedelli Askerlik Geliyor
Twitter Sarsıldı! #Bedelli Askerlik Geliyor

Twitter Sarsıldı! #Bedelli Askerlik Geliyor

Bedelli askerlik bekleyenlerin en büyük silahı olan sosyal medya bir hedefi daha tam 12’den vurmayı başardı. #Bedelli askerlik geliyor sözleri hashtagi twitterda trend topic olmayı başardı. Üstelik twitterda yapılan bedelli çıkmalı mı sorusunun sorulduğu ankette %83’lük ezici bir üstünlükle evet sonucu çıktı.

Cumhurbaşkanı Son Noktayı Koydu
En son Haziran ayında gündeme gelen bedelli askerliğe siyasilerden yalanlama gelmişti. Gözlerin çevrildiği Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ise beklentileri sona erdiren olumsuz bir açıklama yapmıştı. Dedikodu olarak bedelli askerlik yorumlarını açıklayan cumhurbaşkanımız net bir şekilde söz konusu olmadığını bildirmişti.

Bedelli Askerliği isteyenler kimler?

Bedelli askerlik konusunda talepte bulunanların çoğu kendi işini yapan ve istihtam yaratarak işveren konumunda olan kişiler, geri döndüğünde iş bulamama korkusu yaşayanlar, çocuk sahibi olanlar ve evlenmek isteyip askerlik yüzünden evlenemeyen gençler gibi vatandaşlarımızdır.

Kimler Bedelli Yapabilir?
Ülkemiz vatandaşı olması ile birlikte en az 3 sene yurt dışında görevde bulunmul olanlar. 18 Yaşını dolduran vatandaşlarımız sadece 21 günlük bedelli askerlik hizmetlerini yapabilirler.

Son Bedelli Askerlik Ne Zaman Çıktı?
En son yapılan 1 Ocak 2015 tarihli bedelli askerlik yasasında yaşı en az 28 olan (28 yaşından gün almış) veya 31 Aralık 2014 tarihinde 27 yaşını tamamlayan yaklaşık 600 bin vatandaşımızdan 160 bini bedelli askerlik yapmıştır. Bu yasada bedelli ücreti 18 Bin Tl olarak alınmıştı.

Kullanıcı Oyu:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...
Yazar Hakkında: admin
İlginizi Çekebilir
 • PARALI ASKERLİK

  PARALI ASKERLİK

Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

 • Murat2312

  Kasım 1, 2017-5:29 am

  Avatanjları

  Şehit ve Gazi Sayısının Azalmasını Sağlayacak
  Bilinçli, uzman ve kaliteli askerler tarafından operasyonlar yönetilecek
  Askerlik mesleğini sadece yapmak isteyenler yapabilecek
  Ülke daha güvenli bir hale gelebilecek
  Askere gitmek zorunda olanların; işlerinin aksaması ortadan kalkacak. Örneğin; adam ticaret yapıyor ve gelmiş 27-28 yaşına bu adam askere gidiyor ve tüm işleri 5 ay-12 ay arasında aksayabilecek. Ancank bir aylık askeri eğitim bu adama şurup gibi gelecek.
  Bir bölgede sürekli olarak görev alma şansını yakalayan asker; o bölge hakkında detaylı bilgilere sahip olabilecek..
  Silah kullanmayı bilmeyen, terörist görünce elleri titreyen çocukları kaybetmemiş olacağız. (Arkadaşlarımdan biliyorum, terörist gelince elim ayağım titriyordu diyor. Bırak mermi sıkmayı ayakta zor duruyordum korkudan diyordu. Herkeste bu olmayabilir ancak önemli bir etken olduğunu düşünüyorum)

  Dezavantajları

  Maddi olarak ülkeye eksisi olabilir ancak alınan vergilerden dolayı bu maddi durumun pek yansıyacağını zannetmiyorum.
  Başka dezavantaj eklemek isteyen olursa yazabilir.

  Murat2312 did not rate this post.
 • Kanat

  Kasım 1, 2017-5:35 am

  Ben bedelli askerliğe karşıyım nedenmi?
  Kamuda 6 yıllık bilgi işlem personeli ve taşeron firmaya bağlı olarak çalışıyordum, Askerlik için bütün teccil hakkımı kullanmıştım işim gereği ve en sonunda 2011'de askere gittim mecbur kalmıştım ve sonuç itibari ile işin ucunda Vatani görev yapmak zorundaydım. 15 Ay askerlik yaptım teskere aldım bu süreç içinde askerdeki hayat sivildeki gibi değil insanı çok değiştiriyor hayat şartları bulunduğum zorlu görevdenmiydi veya genelimi böyle fikrim yok ama herkese askerlik yapmalarını tavsiye ederim. Teskere aldıktan sonra memleketime döndüm deprem olmuştu bir çok arkadaşım ve akrabalarım hayatını kaybetmişti tekrar işime geri dönmek istedim. Askerden önce çalıştığım firmaya kamudaki işime dönmem için başvuru yaptım deprem olduğu için ve kamuda yenilenme olduğu için ihale ile bütün firmaların değiştiği dediler.
  6 Yıldır kendim yazılım ve donanım üzerine kendi çabalarımla çalışıyorum.
  Sonuç olarak, Deprem olmuştu, Akraba ve arkadaşlarımı kaybettim, Sevdiğim kız evlenmişti çocuğu vardı, İşimden oldum, Dost bildiklerim çevrem ise meğer imkanlarım için zamanında dostum olduklarını öğrendim. Ama en çok üzüldüğüm ve pişman olduğum neden var oda gerçek dostlarım askerde, gerçek sevdam Vatan, gerçek sevdiğim iş askerlik olduğunu dönünce anladım. 3 ay sonra tekrar uzman erbaş ve diğer askeri meslek dallarına başvurdum oda nasip olmadı.
  Bu nedenle varmı üç kuruşa beş köfte, 20 Yaşını dolduran gençlerimiz askere gitmeli ve dedelerini görmeli

  Kanat did not rate this post.
Tema Tasarım | interaktifplus