Anasayfa » Haber » Kızılay Haftası ve Kızılay Yardım Bannerları
Kızılay Haftası ve Kızılay Yardım Bannerları

Kızılay Haftası ve Kızılay Yardım Bannerları


Her yıl 29 Ekim ve 4 Kasım tarihleri arasında Kızılay Haftasını kutlarız. Kızılay ülkemizin en önemlilerinden bir yardım kurumudur. Yardım insancıl bir duygudur. İnsanları yücelten bir düşüncedir. Bu düşüncenin yaygınlaşması, dünyamızı güzelleştirir. Sulh içinde bir arada yaşamamızı sağlar. İnsanlar arasında birlik ve beraberlik duygularını gelişmesini sağlar.

Kızılay Haftasında, Kızılay Derneğinin kuruluş amacı ve çalışmaları konusunda okulda, sınıfta konferanslar yapılır, bilgiler verilir. Radyo ve televizyonda Kızılay birlikte alakadar programlar yayınlanır.

Felakete uğrayıp müşkül durumda kalan yardıma muhtaç kimselere; herhangi bir din, dil veya uyruk ayrımı yapılmadan yardıma koşulması gerekliliği ilkesi dünyada ilk olarak İsviçreli bir yazar tarafından savunuldu. Tek başına yapılan yardımların yeterli olmadığı inancında birlik olan Avrupa’nın  önde gelen devlet adaları İsviçre’nin Cenevre kentin 1859 yılında toplanarak ilk yardım derneğini kurmuşlardır. Kızılhaç’ın kuruluşundan kısa bir süre sonra ülkemizde 1868 senesinde “Yaralı Askerlere Yardım Derneği” kurulmuştur. Bu kurum bir süre sonrasında “Hilal-i Ahmer” ismini almıştır. Bu ismi almasının arkasında yatan anlam ise; hilal ay, ahmer al demektir. Cumhuriyet döneminde ise derneğin adı bu anlamı ifade edecek şekilde değiştirilerek günümüzdeki adını almış ve “Türkiye Kızılay Derneği” olmuştur.

Kızılay; cenk, zelzele, sel baskını, yangın, istila hastalık gibi felakete uğrayanlara yardım eder. Depremden, selden, yangından ziyan görenlerin yardımına koşar. Felakete uğrayanların barınmaları sebebiyle çadır, battaniye yiyecek, giyecek dağıtır. Yaralananların iyileşmeleri sebebiyle geçici hastaneler kurar. Savaşta yaralanan askerlerin iyileşmeleri sebebiyle gayret gösterir. Onlara bütün çeşit yardımda vardır.

Kızılay istila hastalık durumlarında hastalara yardım eder. Aşevleri açar, aşevlerinde fakir, kimsesiz, düşkün yurttaşlara yiyecek ve içecek verir.

Yurt içinde veya vatan dışında zelzele, sel baskını, cenk olur olmaz Kızılay depolarını açar, facia bölgesine çadır, battaniye, giyecek, yiyecek, kan ve ilaç gönderir. Bu yardımların dağıtımını sağlar. Kızılay ülke içinde ve ülke dışında yaptığı bu yardımları ; üyelerin ödentileri, yardımseverlerin bağışları ve öğrencilerin satın aldıkları Kızılay pullarından elde ettiği gelirlerle karşılar.

Kızılay, doğal afetlere uğrayanlara, savaş sırasında yaralanan askerlere, düşkün durumdaki insanlara, salgın hastalığa yakalananlara herhangi bir ayrım gözetmeksizin yarım eder. Kızılay gerektiğinde eşdeğer amaçlı Kızılhaç, Kızılaslan, Güneş gibi diğer uluslararası yardım kuruluşları birlikte çalışmalarda bulunur. Kızılay bu misyonunun dışında; gençlik kampı, hastaneler ve dispanserler, aşevleri, kan bağış merkezleri gibi afiyet ve yardım kuruluşlarını çalıştırır.

Türkiye Kızılay Derneğinin ak zemin üstünde al aydan oluşan 1 bayrağı bulunur. Kızılay bayrağındaki ak renk yaralı askerlerin gömleklerini, al ay ise kan izlerini simgelemektedir.

Kızılay 1 yardım kuruluşudur. Savaşta ve barışta halkın kara gün dostudur. Savaşta yaralananlara, ölenlerin ailelerine yardıma koşar. Yaraları sarar. Bütün türlü yardımı yapar. Barışta yangın, sel, zelzele felaketlerine uğrayanlara sıcak yardım elini uzatır. Fakirlere, düşkünlere, kimsesizlere yardım eder. Onlara yiyecek, giyecek, içecek, yakacak, çadır ve para yardımı yapar.

Kızılayın, halka yaptığı yardımlar, yine halkın bu kuruluşa yaptığı yardımlardan, bağışlardan oluşur. Durumu iyi olan bütün vatandaş, Kızılaya yardım etmeli, bağışta bulunmalıdır. Hepimiz Kızılaya yardım edelim. Kızılay pulu alalım. Kurban Bayramında kestiğimiz kurban derisini bu kuruluşa bağışlayalım. Kızılaya yaptığımız yardım fakire, fukaraya, felakete uğrayanlara yapılmış sayılır. Biz de bir gün felakete uğrarsak, Kızılay bizim de yardımımıza koşar.

Kızılayın merkezi Ankara’dadır. Türkiye’nin bütün vilayet ve ilçesinde şubesi bulunur. Okullarda Kızılay Kolu kurulur ve çalışır. Geçmiş yıllarda daha aktif bir şekilde öğrencilerin aza olduğu bu kol, Kızılaya pul satarak yardım toplardı.

KIZILAYIN GÖREVLERİ VE ÇALIŞMALARI

Doğa olaylarında ziyan görenlere çadır, battaniye, giysi ve yiyecek yardımları yapar. Bunun sebebiyle önceden bu maddeleri korunak eder.

Yoksul, kimsesiz ve düşkünler sebebiyle aşevleri açar.

Sağlık merkezleri kurar. Kurduğu kan bankası birlikte halkın yaptığı kan bağışlarını kabul eder, gereksinme duyanlara bu kanları verir.

Hemşire yetiştirmek sebebiyle mektepler açar.

Savaşta geçici afiyet merkezleri kurar.

Gezici hastaneler kurar.

KIZILAYIN GELİR KAYNAKLARI

Yardımsever yurttaşların bağışları,

Üyelerin ödentileri,

Kızılay pullarının satışından elde edilen gelirler,

Rozet dağıtımından sağlanan gelirler,

Devletin bütün sene yaptığı yardımlar,

Gümrükte alıkonulan eşyaların satışından elde edilen gelirler,

Oyun kağıtlarının satışından elde edilen gelirler,

Kızılay aracılığı birlikte dışarıdan alınan ilaçların, röntgen filmlerinin satışından sağlanan gelirler,

Afyonkarahisar Maden Suyunun satışından sağlanan gelirler.

DEPREM VE KIZILAY

Depremin ne olduğunu biliyor musunuz ? Bilmiyorsanız sözlüğü açıp önce D harfini sonraları zelzele sözcüğünü bulur, karşısına yazılanları okursunuz.

Ayrıntılı veri edinmek istiyorsanız o vakit ansiklopediden, ders kitaplarından veya internet üzerinden araştırma yaparak zelzele maddesini bulup okuyunuz. Tüm bu kaynaklarda zelzele (deprem) ile alakalı kapsamlı bilgi bulabilirsiniz.

Sözlükler depremi; yeraltı kabuğunun derin katmanlarının kırılıp, mekan değiştirmesi veya yanardağların püskürmesi yüzünden meydana gelen sarsıntıların yeryüzünden duyulması olayı şeklinde tarifler.

Yazımızın devamında depremi sözlükten değil bizzat yaşayan bir depremzedenin gözünden sizlere anlatacağız:

Ben depremi kitaplardan, ansiklopedilerden önce, doğup büyüdüğüm Varto’da yaşayarak öğrendim.

Varto, Anadolu’muzun doğusunda Muş ilinin ufak, şirin 1 kasabasıdır. 1966 yılında sıcak 1 ağustos günü arkadaşlarımla damlar üstünde oynuyordum. Büyükler tarlada, bahçede çalışıyorlardı. Kuşlar, meyve yüklü ağaç dallarında ötüşüyor, koyunlar, inekler düzlüklerde otluyordu. Bütün şey yerli yerinde ve epey güzeldi.

Nasıl oldu bilmiyorum. Birdenbire yeryüzü sarsılmaya başladı. Önce toprak çatladı. Sonraları yarıldı. Evlerin çatıları çöktü. Ağaçlar birbiri ile yaklaşıp uzaklaşmaya başladı. Ortalığı toz duman kapladı. İnsanlar, hayvanlar ayakta duramıyor, yarılan toprak adeta onları yutuyordu. Toprak altında kalan, yıkılan evlerin duvarları arasına sıkışan insanların iniltileri geliyordu. Her canlılardan gelen çığlıklar kalpler acısıydı. Ben, bundan sonra bir taş yığını olmuş evimizin az ötesinde toprağa kapanmış acıyla, korkuyla, çevreme bakıyordum. Asla unutamıyorum. Yirmi metre ötede bir adam çocuğunu kurtarmak sebebiyle çırpınırken duvar altında kalarak öldü.

Bir anda Varto yerle bir oldu, harabeye döndü. İnsanlar sevdiklerini yitirdiler, aç ve açıkta kaldılar. Az önce gülen, konuşan insanlar öldü. Depremden hemen sonraları Türkiye radyoları yayınlarını kesti. Varto depremini her yurda duyurdu. İlk belirlemelere göre cansız sayısının yaklaşık 31.000 olduğu bildirildi.

Çok geçmeden uzaktan ardı ardına kamyonlar görünmeye başladı. Taşıt araçlarında, ak üstünde al ay olan bayraklar vardı. Kızılay yardımı zelzele bölgesine ulaşmıştı. Kızılay zelzele bölgesine çadırlar, hastaneler kurdu. Yaralılar hastaneye yatırıldı. Hekimler, hemşireler hastaların iyileşmesi sebebiyle ellerinden geleni yapmaya başladılar. Açıkta kalan insanların barınmaları sebebiyle çadırlar kuruldu. Battaniyeler dağıtıldı. Kurulan aş ocağından yemek verilmeye başlandı. Düzenli bir şekilde yiyecek, giyecek dağıtımı yapılıyordu. Aç ve açıkta kalan her yurttaşların gereksinmeleri karşılandı. Yaralar sarıldı. İlaçlar verildi. Acılar bir ölçüde azaltıldı.

Kullanıcı Oyu:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yazar Hakkında: admin
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | interaktifplus