Anasayfa » Haber » CHP: `AKP Bedelli Askerlikte kamuoyunu yanılttı
CHP: `AKP Bedelli Askerlikte kamuoyunu yanılttı

CHP: `AKP Bedelli Askerlikte kamuoyunu yanılttı

CHP, AK Partili Milletvekili M. Nuri Akbulut’un “bedelli askerlik” için verdiği kanun teklifini, Başbakan Erdoğan’ın tepkisi üzerine geri çekmesini bir önerge ile Meclis`e taşımak istedi ve kamuoyunun kandırıldığını savundu.

AK Parti’nin seçimlerden önce “bedelli askerlik” konusunda kamuoyunu ümitlendirdiğini, ancak daha sonra sözünü unutarak geri adım attığını dile getiren CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından cevaplandırılması talebiyle Meclis Başkanlığı’na bir soru önergesi verdi.

AK Parti’nin “bedelli” konusunda kamuoyunu kandırdığını savunan Kart’ın önergesi şöyle:

-28 Mart 2004 seçimleri öncesinde Başbakan düzeyinde olmak üzere AKP’nin Bakanları ve Milletvekilleri ‘bedelli askerliği’ teşvik ve vaad eden söylem ve uygulamalar içinde oldular. Bu söylemler yasa teklifi aşamasına kadar ulaştı. Şimdi ise Sayın Başbakan’ın kamuoyu huzurunda, hem ‘Türkiye’nin böyle bir talebi ve sorunu yoktur’ dediğini ve hem de teklifi veren AKP Milletvekilini eleştirdiğini görüyoruz.

-Bu gelişmeler karşısında, Siyasi İktidar’ın tutarlılığı ve sorumluluğu adına aşağıdaki hususların sorulması gereği doğmuştur;

-Bedelli askerlik konusunun özünde ‘teknik’ bir konu olduğu bilinmesine ve bu konuda hiçbir ciddi çalışma yapılmamış olmasına rağmen; seçimler öncesinde kamuoyuna ve beklenti içinde olan vatandaşlarımıza yönelik olarak, böylesine gerçeklerle bağdaşmayan söylem ve vaadlerde bulunulmasının gerekçesi nedir? Böylesine tutarsız ve dayanaksız söylemler, siyasi etikle ve kamu yönetimi ciddiyetiyle bağdaşır mı?

-Seçim öncesinde kamu kurumları arasında huzursuzluk ve kaos yaratacak ölçüde beyan ve vaatlerde bulunduktan sonra; bu doğrultuda yasa teklifi vermiş olan milletvekilinin eleştirilmesi; kamu yönetimi tutarlılığı ve milletvekillerinin özgür iradeleriyle görev yapmaları anlayışıyla ne ölçüde bağdaşır?

Bir önceki yazımız olan Yurtdışında Yaşayanları Üzecek Bedelli Gelişmesi başlıklı makalemizde bedelli askerlik kredisi, bedelli son dakika ve bedelli teşvik hakkında bilgiler verilmektedir.

Kullanıcı Oyu:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Yazar Hakkında: admin
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | interaktifplus