Anasayfa » Haber » Bedelli Askerlik
Bedelli Askerlik

Bedelli Askerlik

Meclis Milli Savunma Komisyonu Başkanı, bedelli askerlik konusunda açıklama yaparak Meclisteki iki büyük partinin hemfikir olduğunu, ancak kararın Genelkurmay Başkanlığı tarafından verileceğini söyledi. İnsanın aklına hemen şu soru geliyor. Madem kararı Genelkurmay verecek ise siyasetçinin işi ne?

Ülkemiz ne yazık ki hâlâ demokrasiyi hazmetmiş değil. Milletvekilleri kendi konumlarının ne olduğunu, seçilmiş kişilerin atanmışlara karşı üstünlüğünü bilmiyor. Hal böyle olunca da bazı bürokrat ve askerler de kendilerini demokrasilerde yeri olmayan üstün konumlara getiriyor. Omurgasız medya temsilcileri de bu antidemokratik gelişmelere çanak tutarak ülkemizin geri kalmışlık zincirini kırmasına engel oluyor.
Bedelli askerlik ülkemizdeki askerlik sorununu çözmez. Ancak çözüme yardımcı olabilecek geçici bir uygulama olabilir. Bu sayede silâhlı kuvvetlerimizin modernizasyonu bütçe kaynaklarını çok fazla zorlamadan sağlanabilir. Fakat gelişmemizi içine sindiremeyen ve kendi çıkarlarının halka rağmen korunmasını isteyen güç odakları bu gelişmelere engel olmaktadırlar. Mevcut durumun II. Dünya Savaşı yıllarındaki seviyede olduğunu bildikleri halde modernizasyon için hiçbir çaba göstermeyen askerî yetkililerin sorumluluğunu unutmamak gerekir. Birkaç tane yeni silâhı envantere katmak çözüm değildir. Yılların birikimi ile bugünlere kadar gelmiş olan sorunların çözümü ancak ciddî reformlar ile mümkündür. Meselâ askerî bakımdan hâlâ sayıya bakarak güçlü olduğumuzu iddia eden kişiler sadece kendilerini aldatmaktadırlar. Günümüzde askerî güç kavramı asker sayısına bağlı değil; vuruş gücüne bağlıdır. Vuruş gücünün arttırılması modern teçhizatın donatılması ile mümkündür. Bu teçhizatı kullanan kişilerin eğitimli olmaları veya bir başka deyişle profesyonel olmaları gereklidir. Bunu sağlayamadığınız müddetçe güçlü olduğumuzu söylemek sadece bir fanteziden ibaret kalmaktadır.
Bedelli askerlik sayesinde mükellef askerlik süresi kademeli olarak kısaltılabilir ve bir müddet sonra tamamen kaldırılabilir. Tamamen kaldırmak yerine seferberlikte gerekli görevleri yapabilmek üzere temel askerlik eğitiminin verilebileceği bir sistem de mümkündür. Modern askerlik sisteminin günümüzde gelmiş olduğu durum bunu göstermektedir. Dünyadaki gelişmelere gözünü kapayarak mevcut sistemi savunmak en hafif ifadesi ile dar görüşlülüktür.

Ülkemizin gerekli demokratik seviyeyi yakalayamamasındaki sebeplerden birisi olarak mevcut askerlik sistemini öne sürenler de bulunmaktadır. Bu görüşe göre askerlik görevini yapan vatandaşlar, görevleri esnasında ezilip, aşağılanmakta ve kişilik haklarını geliştirmekte zorlanmaktadır. Böylece devletin değil kişinin kutsal olduğu demokratik sistem anlaşılamamaktadır. Ben bu görüşe katılmamakla birlikte bazı doğruları ihtiva ettiğini düşünüyorum. Aileden başlamak üzere eğitim sistemimizin de sorgulanması, demokratik kültüre sahip vatandaşların yetişmesi için gerekli olduğunu düşünüyorum. Eğer bu kültür yerleşir ise milletin temsilcisi olarak TBMM’de görev yapan milletvekilleri yukarıda bahsettiğimiz acziyetin içine düşmezler, karar verme konumunda olan kişilerin kendileri olduğunu daha iyi anlamış olurlar.

Genelkurmay Başkanlığı, karar verme makamı değildir. Meclisin ve hükümetin aldığı kararları uygulama makamıdır. Eğer uygulama esnasında sorunlar çıkar ise alınan kararı reddetmek değil, çözüm için pratik tedbirler sunmak durumundadır.

Sonuç olarak; madem Mecliste bedelli askerlik konusunda bir konsensüs oluşmuştur, derhal gerekli kanunlar çıkarılmalı ve yıllardır yapılması gerektiği halde bir türlü yapılmayan askerî reformlara bir an önce başlanmalıdır. Aksi halde hem ülke savunmamız güçleşir, hem de demokrasi ile yönetilen modern dünyadan uzaklaşmış oluruz.

01.05.2003 Vehbi HORASANLI

Bir önceki yazımız olan Yurtdışında Yaşayanları Üzecek Bedelli Gelişmesi başlıklı makalemizde bedelli askerlik kredisi, bedelli son dakika ve bedelli teşvik hakkında bilgiler verilmektedir.

Kullanıcı Oyu:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yazar Hakkında: admin
İlginizi Çekebilir
  • BEDELLİ ASKERLİK

    BEDELLİ ASKERLİK

Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

  • Pasa

    Kasım 1, 2017-5:37 am

    Bence çıkması yakın, devlet çıkarmamak için direniyor vergileri arttırma, yapılacak ve yapılmakta olan kamu kurumlarının inşaatını durdurma, devlete ait tüm lojmanların satışı vb bunların hepsi şu anda yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Ben bedelli yaptım sorunlarım vardı gidemeyecek durumdaydım. Bedelli yapacak arkadaşlara tavsiyem yapmayın etrafınız bazen sizi pişman edebiliyor

    Pasa did not rate this post.
Tema Tasarım | interaktifplus