Anasayfa » Son Dakika » Bedelli askerlik son dakika başvurusu! 2018’de bedelli askerlik çıkacak mı?
Bedelli askerlik son dakika başvurusu! 2018’de bedelli askerlik çıkacak mı?

Bedelli askerlik son dakika başvurusu! 2018’de bedelli askerlik çıkacak mı?

2018’te bedelli askerlik var mı sorusuna binlerce asker adayı yanıt arıyor. Şubat celbinin yaklaşmasıyla birlikte bedelli askerlik de gündemdeki yerini aldı. Tecilleri bitmeye yaklaşan kişiler, bedelli askerlik çıkacak mı sorularına yanıt arıyor. Peki, bedelli askerlikte son durum nedir? Geçtiğimiz günlerde hakkında sık sık açıklama duyduğumuz konulardan bir tanesi bedelli askerlik olmuştu. Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, bedelli askerlik açıklamalarında bulunmuştu. Geçtiğimiz aylarda hükümet yetkilileri bedelli askerlik konusunda kesin ve net bir şekilde çıkmayacağı bilgisini vermişti. Fakat yakın zamanda hem yetkililer, hem başbakan hem de Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın bedelli askerlik sorularına ‘şu an’ gündemde yok cevabı verse de kesin ve net bir dil kullanarak çıkmayacağını ifade etmiyorlar. Bedelli askerliğin KHK ile 3-4 ay içinde çıkacağı iddiası da bu durumda güçlenmiş oluyor.

TBMM Dilekçe Komisyonuna, bedelli askerlik için yasal düzenleme yapılması amacıyla binlerce başvuru yapıldı. Dilekçelerde, bedelli askerliğin bir milyon genci ilgilendirdiği belirtilerek, bedelli askerlik için yasa çıkarılması talep edildi. AA’nın aktardığına göre, Bedelli Askerlik Platform Başkanı Ferhat Doğan, birçok imzacısının bulunduğu dilekçesinde, bedelli askerlik konusunun Meclis’te gündeme alınarak, kısa zamanda çözüme kavuşturmasını istediklerini ifade etti. En son yürürlüğe giren bedelli askerlik yasasından, 1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olan ya da 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 27 yaşını doldurmuş olan yaklaşık 600 bin kişiden 160 bini faydalanmıştı. Bedelli askerlik ücreti 18 bin TL olarak belirlenmişti.

BEDELLİ ASKERLİK AÇIKLAMALARI

Başbakan Binali Yıldırım, sık sık sosyal medyaya da konu olan bedelli askerlik ile ilgili açıklamada bulundu. Askerlik çağında olan gençler, bir süredir ‘2018’de bedelli çıkacak mı?’ sorularına yanıt arıyordu. Peki başbakan, bedelli askerlik sorularına ne yanıt verdi?

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan sonra Başbakan Binali Yıldırım da bedelli askerlik ile ilgili açıklamada bulundu. Cuma namazı sonrası basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Başbakan, “Bedelli askerliğin 2017 yılı içinde gündeme gelmeyeceğini söylemiştiniz ama bu yıl içinde bedelli askerliğin çıkması bekleniyor mu?” sorusuna “Aynı şeyi söylüyoruz, değişik bir şeyimiz yok.” karşılığını verdi.

 

 

Bir önceki yazımız olan 2018 Yılında Bedelli Askerlik Ne Zaman Çıkacak ? başlıklı makalemizde 2018 Yılında Bedelli Askerlik ve bedelli askerlik 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.

Kullanıcı Oyu:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yazar Hakkında: admin
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | interaktifplus