Anasayfa » Haber » Bedelli Askerlik Kaç Kez Hangi Tarihlerde Çıktı
Bedelli Askerlik Kaç Kez Hangi Tarihlerde Çıktı

Bedelli Askerlik Kaç Kez Hangi Tarihlerde Çıktı

BEDELLİ ASKERLİK TARİHÇESİ
Bedelli Askerlik şimdiye kadar kaç kere ve hangi tarihlerde çıktı? Kimler yararlandı? Neden gerekli? Faydaları nelerdir? Eşitliğin kapsamı nedir? Bu sorulara cevapları burada. Bedelli askerlik konusunun geçmişi ve şu andaki durumunu ana başlıklar altında ele almak istiyoruz:

Bedelli askerlik:
– Ne Hangi Tarihlerde Çıktı?
– Dövizli Askerlik Gerçeği ve “Eşitlik” hakkında– Yürürlüğe girmemesi için gösterilen gerekçeler ve var olan gerçekler

BEDELLİ ASKERLİK NE ZAMANLARDA ÇIKTI?
Meclis tutanaklarından alıntıdır:
“Türkiye Büyük Millet Meclisinde bugüne kadar 9 ayri bedelli askerlik yasasi çikarilmis; bunlardan 1 incisi 21.6.1927 tarihinde, 9 uncusu ise 21.5.1992 tarihinde 3802 sayili Kanun olarak bu Meclisten çikmistir. Bugün görüstügümüz kanun tasarisi, Yüce Heyetinizin kabul etmesi halinde, 10uncu bedelli askerlik yasasi olarak çikmis olacak” Tarih: 1998

Geçici Madde 20 – (Ek : 16/4/1987 – 3358/10 md.)

Bu Kanunun yürürlüge girdigi tarihte sakli, yoklama kaçağı veya bakaya durumunda olan yükümlüler, Kanunun yayimi tarihinden itibaren 2 yil içinde askerlik subelerine basvurmalari halinde, bu Kanunun bedel ödeyerek askerlik hizmetini yapma veya kamu kurum ve kuruluslarinda görevlendirilmeye iliskin hükümlerinden yararlanirlar.

Bunlardan 1946 ve daha yasli dogumlu olanlar temel askerlik egitimine tabi tutulmazlar. Ancak bir defada ve pesin olarak ödeyecekleri bedel miktari Bütçe Kanununda belirlenen bedelin iki katidir.
(Bir defaya mahsus ?)

Geçici Madde 32 – (Ek : 21/5/1992 – 3802/7 md.)

Bu Kanunun yürürlüge girdigi tarihte ek 1 inci maddede öngörülen diger sartlari tasiyanlar hakkinda, yabanci ülkelerde en az üç yil bulunma sarti bir yil olarak uygulanir.

Geçici Madde 33 – (Ek : 2l/5/1992[b] – 3802/7 md.)

Bu Kanunun yürürlüge girdigi tarihte sakli, yoklama kaçagi, bakaya durumunda veya tecilli olan 28 yasindan gün almis veya daha büyük olan 1076 ve 1111 sayili Kanunlara tabi yükümlüler, istekleri halinde, bu Kanunun yürürlüge girdigi tarihten itibaren bir yil içinde askerlik subelerine basvurmalari halinde, 1111 sayili Kanunun bedel ödeyerek askerlik hizmetini yapmaya iliskin hükümlerinden yararlanirlar.

Bu madde kapsaminda bulunan ve 31. l2.1992 tarihinde 40 yasini tamamlamis olanlar 15.000 Alman Marki veya karsiligi yönetmelikte belirtilen yabanci ülke parasini basvuru sirasinda defaten ödemeleri halinde temel askerlik egitimine tabi tutulmazlar.

Bedelin ödenme usul ve esaslari ve uygulama ile ilgili diger hususlar Bakanlar Kurulu karari ile düzenlenir.

Bu madde hükümlerinden yararlanan yükümlüler hakkinda adli takibat yapilmaz.

Bu madde hükümlerinden yararlanan yükümlüler hakkinda adli takibat yapilmaz.
29 / 07 / 1999 Geçici Madde 34 ? (Ek:29/7/1999-4418/4 md.) Bu Kanunun yürürlüðe girdiði tarihte 38 yaşını doldurdukları halde, dövizle askerlik hizmeti yapmak üzere başvurmayanlar ile başvurdukları halde döviz ödemelerini veya temel eðitimlerini süresi içinde yapmadiklari için dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkartılanlar ek 1 inci maddedeki şartları taşimalari halinde, iki yil içinde durumlarını ispata yarayan belgelerle birlikte konsolosluklari aracılıðı ile askerlik şubelerine başvurmaları ve 15 000 Alman Markı veya karşılıðı yabanci ülke parasını başvuru sırasında defaten ödemeleri ve temel

02 / 11/ 1999 01/01/1973 tarihinden önce doðan yükümlülere iki ay temel askerlik eðitimi yapmak ve 15000 DM ödemeleri kaydiyla, 40 yaşını doldurmuş olan yükümlülere ise 20000 DM ödemeleri kaydiyla bedelli olarak askerlik hizmetini yapmaları imkanı getirilmektedir.

12 / 03 / 2003 Kanunun yürürlüðe girdiði tarihte, 38 yaşını tamamladıklari yılın sonuna kadar dövizle askerlik hizmeti yapmak üzere başvurmayanlar ile başvurdukları halde, döviz ödemeleri veya dövizle askerlik hizmeti kapsamından çikartılanlar, ek 1 inci maddedeki şartları taşimaları halinde iki yil içerisinde durumlarını ispatlayan belgeler ile birlikte konsolosluklari aracılıðı ile askerlik şubelerine başvurmaları ve 7668 EURO veya karşiliði yabanci ülke parasini başvuru sirasinda def’aten ödemeleri ve bir ay süreli temel askerlik eðitimini yapmaları halinde; 40 yaşını dolduranların ise, 10.224 EURO veya karşılıðı yabanci ülke parasını başvuru sırasında def’aten ödemeleri halinde askerlik eðitimine tabi tutulmadan askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacakları öngörülmektedir.

DÖVİZLİ ASKERLİK GERÇEĞİ VE “EŞİTLİK” ÜZERİNE

Günümüzde bedelli askerlik, “Dövizli Askerlik” ismi ile aslında yürürlüktedir.

Dövizli Askerlik uygulaması, yurt dışında çalışan vatandaşlarımızın işlerini kaybetmeden vatani görevlerini yerine getirebilmeleri gerekçesiyle başlatılmıştır. Bunun yazılı olmayan diğer bir faydası ise, beyin göçünün yönünü değiştirebilmeye imkân sağlamasıdır.

Bu son derece iyi niyetli uygulamanın yan etkileri de ne yazık ki bulunmaktadır; imkânı olan bazı vatandaşlarımız, yurt dışında çalışmamalarına rağmen bu haktan faydalanmanın çeşitli yollarını bulmuşlardır. Bu kişilerin arasında ülkemizin bilinen isimleri ve birinci dereceden yakınlarının da bulundğu da kayıtlarla sabittir.

Bizim için bu durumun en düşündürücü yanı, Türkiye’de yaşamayan, üretmeyen, tüketmeyen ve vergi vermeyen vatandaşlarımıza sağlanan bu hakkın, eşitsizlik gerekçesiyle bu ülkeye katkı sağlamaya çalışanlara tanınmamasıdır.

YÜRÜRLÜĞE GİRMEMESİ İÇİN BEYAN EDİLEN GEREKÇELER VE GERÇEKLER

Halktan gerekçeler:

– “Ben gittim yaptım gül gibi, sen de yap” ve “Askere gitmeden adam olunmaz” gerekçesi

– Eşitliğe, anayasaya aykırıdır, parası olmayan vatandaş naapsın?
Öncelikle, Anayasada söz edilen eşitlik, kanunların tamamının herkes için geçerli olması durumudur. Ülkemizdeki fiili durumu tartışmak da bu sitenin kapsamında değildir.

Askeri hizmet süreleri hakkında kısa örnekler vererek bu konuyu açıklığa kavuşturmak istiyoruz.

– 4 veya daha uzun süreli bir programdan lisans diploması sahibi yani üniversite mezunu iseniz, mesleğinize göre 6 ay veya 12 ay.
– 2 senelik üniversite, meslek lisesi, normal lise veya herhangi diğer bir eğitim almışsanız 15 ay.
– Yurt dışında 3 yıl çalışmış gözüküyorsanız döviz karşılığı 1 ay
– Belli yaşın üstündeyseniz 1 yıl yurt dışında çalışarak yine döviz karşılığı 1 ay

Ayrıca, askeri okul öğrencileri için bir aylık görev yeterli görülürken, meslekleri asayişi korumak ve gerektiğinde hayatlarını bu uğurda tehlikeye atmak olan polis mensuplarına bu hak tanınmamıştır.

Kullanıcı Oyu:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yazar Hakkında: admin
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

 • Turgay

  Haziran 20, 2017-9:21 pm

  Bedelli askerliği dört gözle bekleyen biri olarak bedelli askerliğin ülke ekonomisine faydalı olacağını ve bir kaç sektörü de hareketlendireceğine de inanıyorum. Umarım tüm bekliyenlere hayırlı bir haber verilir.

  Turgay did not rate this post.
 • Zekeriya A.

  Haziran 20, 2017-9:31 pm

  ben 18 ay askerlik yaptım benim oğlumda bu sene askere gidecek bu vatana asker olarak hizmet edecek bedelli askerlik çıkarsa 550 millet vekiline hakkımı helal etmiyorum herhalda onların coçukları bizim kilerden daha kıymetli kanun çıkarsa yazıklar olsun

  Zekeriya A. did not rate this post.
 • Muhtesem

  Kasım 1, 2017-5:34 am

  90 doğumlulara çıkar mı acaba_?

  Muhtesem did not rate this post.
Tema Tasarım | interaktifplus