Anasayfa » Son Dakika » Bedelli Askerlik Defteri Tamamen Kapandı Mı? Bedelli Askerlik 2018’de Gelir Mi?
Bedelli Askerlik Defteri Tamamen Kapandı Mı? Bedelli Askerlik 2018’de Gelir Mi?

Bedelli Askerlik Defteri Tamamen Kapandı Mı? Bedelli Askerlik 2018’de Gelir Mi?

Bedelli Askerlik Defteri Tamamen Kapandı Mı? Bedelli Askerlik 2018’de Gelir Mi?

Bedelli Askerlik – Yüzbinlerce gencin her an açıklanmasını beklediği bedelli askerlik konusunda Bekir Bozdağ umutları bitiren açıklamayı geçtiğimiz günlerde yapmıştı. Yanlız açıklamada şuan ki ortamı örnek gösteren Bozdağ ilerisi için net konuşmaması bedellinin önümüzdeki zamanlarda gündeme gelebileceğinin habercisi olabileceğini belirtiyor.

Yapılan anketler ve sosyal medya kampanyaları gösteriyor ki bedelli askerlik konusunda talep oldukça fazla ve siyasetçilerin seçim zamanları vaadleri arasında ilk sırada yer alabilecek seviyede. Önümüzdeki seçim sürecinde bedellinin tekrar gündeme gelip gelmeyeceği ise net olmamakla birlikte mümkün gözükmektedir. Milliyet’ten Şebnem Hoşgör’ün haberine göre Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın milletvekilleriyle gruplar halinde görüşme programı devam ederken, partinin grup başkan vekilleri de vekillerle sabah kahvaltılarında buluşma kararı aldı. Her grup başkan vekiline bağlı 50-60 kişilik milletvekili gruplarına yönelik kahvaltılı toplantıların ilki dün partinin genel merkezinde yapıldı. ‘İktidar grubuna yakışmıyor’ Mustafa Elitaş’ın ‘sorumlu’ olduğu 59 kişilik milletvekili grubunun davetli olduğu toplantıya yaklaşık 30 civarında isim katıldı. Toplantının ana gündem başlığını AK Parti’li vekillerin Meclis çalışmalarına katılımı oluşturdu. Genel kuruldaki görüşmelere sık sık ‘karar yeter sayısı’ 139 milletvekilinin bulunamaması nedeniyle ara verilmek zorunda kalındığı ifade edilen toplantıda, bu tablonun iktidar grubuna ‘yakışmadığı’ vurgulandı. Toplantıda, vekillerin gündeme ilişkin soruları da Bozdağ ve grup başkan vekillerince yanıtlandı. ‘Kesinlikle olmaz’ Bu çerçevede Bozdağ, vekillerin kendilerine yoğun şekilde iletilen ‘bedelli askerlik’ talebini gündeme getirmeleri üzerine şöyle dedi: “Böyle bir ortamda, operasyonlar sürerken bedelli askerlik mümkün değil, kesinlikle olmaz.”

Dönem dönem gündeme gelen ‘bedelli askerlik’le ilgili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçen eylül ayında “Hele hele üniversite bitirmiş, bedelli askerlik bekliyor. Zaten gelip yapacağın askerlik altı ay. Bunun da yaklaşık bir 20 günü izin; beş ay 10 gün. Gel askerliğini yap. Askerlik bir de sana birçok kazanım sağlıyor” demişti. Yeniçağ yazarı Ahmet Takan, Erdoğan’a yakın bir anketçinin AKP-MHP ittifakının yüzde 50’yi geçemediğini söylerken, Erdoğan’ın kitlesel oya sahip kesimleri dikkate alan adımlar atacağını ileri sürdü. Atılacak adımlardan biri de bedelli askerlik olacağını söyledi. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bir dönem danışmanlığını yapan Yeniçağ yazarı Ahmet Takan, MAK araştırma şirketinin sahibi Mehmet Ali Kulat’ın değerlendirmelerini köşesine taşıdı. AKP-MHP ittifakının yüzde 50’yi geçemediğini belirten Takan, taşeron düzenlemesinin, bedelli askerliğin, emeklilik düzenlemesinin gündeme geleceğini yazdı. Takan’ın yazısının bir bölümü şöyle: Sarayın, Bahçeli’nin önerilerine soğuk tutumunun devam ettiğini son İstanbul zirvesinin ardından dile getirmiştim.

Erdoğan, grup toplantısında da mesaj vermeyince iktidar kulislerini yokladım. AKP Genel Başkanı, Bahçeli’nin kafa karıştıran, alfabemizin çeşitli harfleriyle süslediği (!) ittifak formüllerine hâlâ uzak duruyor. Ancak net bir talimat vermiş partililerine; “bu süreçte Bahçeli’yi kızdıracak konuşmalardan uzak durun…” Anketlerden gelen sonuçlarda Cumhurbaşkanlığı için 50 artı 1’i bulamadığını gören ve ittifak formüllerine temkinli yaklaşımını sürdüren R. Erdoğan ne planlıyor?.. Saray kaynaklarından şu bilgiye ulaştım; “Kitlesel oya sahip olan kesimleri dikkate alan bir kısım çıkışlar yapılacak. –Bedelli askerlik. –Taşeron işçiler. (Dün grup toplantısında açıkladı-aht-) –Cezaevlerinin ve mahkûmların durumu. Hükmün açıklanmasının geriye bırakılması; 2 ya da 4 yıla çıkarılması. (FETÖ hariç adli mahkûmlar.) –Yaştan dolayı emeklilik.” Bu maddelerin sayısının artırılması için üzerinde çalışmalar devam ediyor.

*** Peki sahada durum ne?.. ABD’de görülen dava, Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı Man Adası belgeleri seçmende nasıl bir etki bırakmış? Bu konuda sahada çalışma yapan iktidara yakınlığı ile bilinen MAK araştırma şirketinin sahibi Mehmet Ali Kulat ile görüştüm. Kulat, “İlk günden bugüne ilginç bir süreç yaşanıyor” dedi ve ekledi; *** MHP seçmeninin içinde fotoğraf şu; MHP seçmeni yüzde 7’lerde AKP de yüzde 40’larda ise bugün (kararsızlar dağılmadan) ikisi birleştiğinde Cumhurbaşkanlığı garantiye alınmıyor. 50 artı 1’e getirmiyor. Cumhurbaşkanı da bunu okuyor ve görüyor. Hatta HÜDA PAR ve BBP’yi de dahil ettiğimizde 50 artı 1’i göremiyor. Bundan dolayı önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı başka bir şey yapacak. Türkiye’de bedelli askerlik tartışmaları savunanlar ve kesinlikle reddedenler arasında süredursun, yurtdışında Türk Vatandaşlarının canını sıkacak gelişmeler yaşanıyor. Türkiye’de bedelli askerlik tartışmaları savunanlar ve kesinlikle reddedenler arasında süredursun, yurtdışında Türk Vatandaşlarının canını sıkacak gelişmeler yaşanıyor. Hollanda SAvunma Bakanlığı’nca Türkiye’de bedelli askerlik yapmak isteyen çifte vatandaşlığa sahip kişilere verilen kredinin kaldırılması için kanun teklifi verildi.

Türkiye’de bedelli askerlik yapmak isteyen çifte vatandaşlık sahibi çalışanlara verilen kredilerin kaldırılması için kanun teklifi verildi. Aşırı Sağcı Özgürlük Partisi (PVV) tarafından meclise verilen öneriyi meclisin büyük bir bölümü de tdestekliyor. Hollanda Savunma Bakanlığı Sözcüsüyse kredi uygulamasının iptali için sendikaların da onayının gerektiğini bu konuda görüşmelerin yapılacağını söyledi. BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre , Hollanda Savunma Bakanlığı, Türkiye’deki askerlik yükümlülüğünü bedelli askerlik olarak yapmak isteyen çifte vatandaşlığa sahip kişilere 6 bin avro tutarında kredi verebiliyor. Bu karar çifte pasaportlu çalışanların Türkiye’deki askerlik zorunluluğundan etkilenmemesi için yine Hollanda Meclisi tarafından alınmıştı. Türkiye’deyse hükümet tarafından yapılan düzenlemeyle yurtdışında yaşayanlar için bedelli askerlik ücreti 1000 avroya düşürülmüştü. Hollanda Savunma Bakanlığı’nın kredi uygulamasıysa uzun süredir PVV’yi rahatsız ediyor. Söz konusu kredi uygulamasının kaldırılması bekleniyor.Bedelli askerlik meselesinin gelmesini uzun süredir isteyen vatandaşlar, hemen hemen her gün soysal medya üzerinde kampanyalar başlatarak seslerini başta Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Milli Savunma Bakanı olmak üzere yetkililere duyurmaya çalışıyor.

Ancak siyasi isimlerden gelen son açıklamalar bedelli askerliğin gündemde olmadığı yönünde. En son 2014 yılında gündeme gelen ve İlk olarak 35 bin Türk Lirası ödenmesi konuşulan bedelli askerlik uygulamasında bedel yapılan görüşmeler sonucunda 18 bin Türk Lirası’na düşürülmüştü. AKP hükümeti tarafından verilen bu fırsatın yenisini bekleyen milyonlarca genç hergün bedelli umuduyla güne başlarken üzücü haber AKP’li Milletvekilinden geldi. Milyonlarca gencin beklediği bedelli askerlikte hükümetin belli kademelerinden ucu açık yanıtlar gelmişti. Başbakan Binali Yıldırım ve yeni Milli Savunma Bakaın Nurettin Canikli’nin şuan gündemimizde yok açıklamaları sonrası net açıklama AKP Milletvekili Nergis Atcı’dan geldi. Ak Parti Kayseri vekili sayın hülya nergis meclis gündeminde bedelli düzenlemesi yok ihtiyaç olursa bakanlık gerekeni yapar dedi.  Son dönemlerin en çok konuşulan konuları arasında yer alan bedelli askerlik meselesi ile ilgili kulislerden önemli bir haber geldi. Yeni dönemde savunma bakanlığının başına getirilen Nurettin Canikli uzun süredir cevabı aranan ”bedelli askerlik” sorusunu yanıtladı. Bedelli askerlik konusunda beklenti içerisinde olan binlerce askerlik adayına yeni bir umut ışığı doğmuştu. Yeni kabinenin açıklanmasının ardından Milli Savunma Bakanının değişmesi ile Bakanlığa Nurettin Canikli getirilmişti. Savunma Bakanlığına geldiğinde masasında ilk önce bedelli sorunu ile karşı karşıya kalan Canikli bu sorunun yanıtını vermemişti.

Ta ki bugüne kadar Nurettin Canikli Onbinlerce kişinin beklediği bedelli askerlik konusunda kesin konuştu. Milli Savunma Bakanı Canikli Bedelli Askerlik hakkında “Şu anda hükümetimizin gündeminde bedelli askerlik söz konusu değil.” ifadelerini kullandı. Bedelli askerlik uygulaması, genel olarak ordunun ve devletin maddi kaynak sağlaması ve vatandaşların günlük hayatlarının sekteye uğramaması, mevcut işlerini kaybetmemeleri için çıkartılıyor. Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren bedelli askerlik için söylentiler dolaşsada henüz netleşen birşey yok. Sosyal medya platformu Twitter üzerinde yüz binlerce takipçisi olan ve Ankara kulislerinde konuşulan konuları henüz gündeme gelmeden takipçileri ile paylaşan Ankara Kuşu adlı kullanıcı, önceki akşam soru cevap kısmında takipçilerinin belli askerlik çıkacak mı sorunu yanıladı. Attığı Tweet’te Ankara Kuşu, bedelli askerliğin çıkacağını söyledi. Bu da bedelli askerlik meselesinin Ankara kulislerinde konuşulmakta olduğu anlamına gelmektedir. Binlerce bedelli askerlik bekleyen kişiye üzücü haber Bakan Mehmet Şimşek’ten gelmişti.

Bedelli askerliğin hükümetin gündeminde olmadığını belirten Mehmet Şimşek’in bu açıklaması sonrası bedelli askerlik tamamen rafa mı kalktı ?  Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Fox TV’de bedelli askerlik sorusunu cevapladı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, daha önce bedelli askerliğin gündemimizde olmadığı Başbakan tarafından açıklandı dedi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, daha önce bedelli askerliğin gündemimizde olmadığı Başbakan tarafından açıklandı dedi. Şimşek ayrıca, bedellinin benim konum olmadığını da belirtti. İşte O Açıklama Bedelli askerlik son zamanlarda özellikle sosyal medya kampanyalarıyla sık sık gündeme geliyordu. Bu konuda hükümetin herhangi bir çalışması olmadığı da yine belirtiliyordu. Sosyal medyada bedelli askerlik gelecek, geliyor şeklinde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ‘Bedelli Askerlik gündemimizde yok’ dedi.

Kullanıcı Oyu:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Yazar Hakkında: admin
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | interaktifplus