Anasayfa » Haber » AKADEMİSYENLER İÇİN BEDELLİ ASKERLİK TEKLİFİ
AKADEMİSYENLER İÇİN BEDELLİ ASKERLİK TEKLİFİ

AKADEMİSYENLER İÇİN BEDELLİ ASKERLİK TEKLİFİ

Akademik Personeller Askerliklerini Üniversitede Yapacak?

MHP Milletvekili Bulut’un Türkiye Büyük Millet Meclisine 2014 yılı içerisinde sunduğu, “Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifinin” gerekçesi olarak, üniversitelerimizde görevli olan akademik personellerin askerlik vazifelerini 6 ay kısa dönem veya 1 yıl uzun dönem yapmaların yerine bu süre zarfı içerisinde bilim, sanayi kolları ve üretim sektöründen uzak kaldıkları belirtildi.

Bir ay süreli silah eğitimi

Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan akademisyenlere özel bedelli askerlik kanun teklifinde ülkemizdeki üniversite sayısına ve akademisyen kadrosundaki açığa vurgu yapıldı. Sayısı 183’e çıkan ülkemizdeki üniversitelerde tam 50 bin kişilik öğretim görevlisi kadrosuna ihtiyaç olduğuna dikkat çekilerek yapılan kanun teklifinde yer alan gerekçeler arasında, akademisyen kadrosundaki personelin eğitim bilimlerinden ayrı kalmadan askerlik vazifelerini yerine getirmelerinin önemine dikkat çekilmiştir. Doktorasını tamamlamış akademik personeller 2015 senesinin Ağustos ayında toplamda sadece 1 ay boyunca silahlı eğitime tabi tutularak, 1 Eylül 2015 tarihinden itibaren YÖK tarafından onay verilmiş olan üniversitelerde hiçbir özlük haklarından feragat etmeden vatani görevlerini yerine getirecek.

Akademisyenlerin Maaşları Nasıl Ödenecek?

Milletvekillerimizden; Milliyetçi Hareket Partisinden Bulut’un kanun önerisine göre, doktorasını henüz yapmamış olan akademik personeller ise Yüksek Öğretim Kurumu’nun belirlemiş olduğu üniversitelerimizde 6 ay süre ile görev yaparak askerlik görevlerini yerine getirmiş sayılacaklardır. Bu süreçte memuriyet kıdemlerine göre maaş alacak olan akademik personelin maaşını ise Yüksek Öğretim Kurumu karşılayacaktır.

Kullanıcı Oyu:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yazar Hakkında: admin
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | interaktifplus